Yazd (ime pomeni "place of worship") je več kot 3000 let staro mestece na obrobju puščave, zgrajeno iz blata. Mesto je znano po starih verstvih (najstarejše je zoroastrovstvo) in tradicijah in je tudi center moderne zoroastrske prakse.
Poiščeva Silk road hotel, ki je znan po zbiranju popotnikov iz vseh koncev sveta, in se utaboriva na strehi tradicionalno zgrajenega hotela. Zaradi prijetnega ozračja, stalnega dostopa do interneta in spoznavanja popotnikov, kar je idealno za zbiranje raznih informacij, ostaneva tukaj kar 4 dni ter nabirava moči za nadaljnjo pot. Spoznava Avstrijca Toma, ki potuje s kombijem Iveco in si ureja ladijski prevoz iz Bandar Abbasa do Bombaya v Indiji, ker ni dobil pakistanske vize. Informacije o Pakistanu tudi za naju niso najbolj spodbudne, saj je edina cesta med Quetto in Lahore-jem, ki je za tujce dovoljena zaradi varnosti, le pogojno prevozna zaradi novih poplav pri Sukkur-ju. Tom nama ponudi, da se mu lahko pridruživa, saj je v kontejnerju še dovolj prostora za najino modro gazelo. Ker si želiva obiskati Pakistan, skušava nabrati čim bolj sveže podatke o stanju tam.
Predzadnji večer se na dvorišču hotela "zaletiva" v Gregorja in Nevo in pravi balzam je po dveh mesecih udariti pristno slovensko debato. Škoda da se naše poti tako hitro razidejo, saj se naslednje jutro z avtobusom odpeljeta v Shiraz od koder odletita proti Indiji. Proti Shirazu odrineva tudi midva.
Že prejšnji dan sva na zemljevidu opazila, da bova na najini poti prečkala puščavo in oba pomisliva, da bi bilo prav lepo tam prespati eno noč. Ko se kakšnih 100 km iz Yazda ravna cesta zareže vanjo, ne najdeva sipin, le neskončna opustela ravnina. Malo pred koncem se pesek le obarva bolj puščavsko oranžno in zavijeva proti malim poraslim vzpetinicam, kjer bi lahko našla zavetje. Sprva dokaj trdna sivkasta podlaga, postane ob prehodu v oranžno, v prah posušeno blato. Zaradi hitrosti se nekako prebijeva za prvo vzpetinico a ko zmanjšava hitrost, postane motor neobvladljiv in se zvrneva. Vseeno sva zdaj tu, a ko se že hočeva utaborit, opaziva, da nisva sama. V vzpetinici opaziva veliko luknjo iz katere vodijo sledi, dokaj velikih šap, verjetno kake lisice, ki ima tu brlog. Ker nočeva biti nepovabljena gosta, raje odideva, kar pa ni ravno preprosto. Motor raztovoriva in odneseva stvari na rob oranžnega peska, vendar še s praznim ni šlo zlahka.
Za mestom Abarkuh opaziva hotel z velikim dvoriščem in bolj iz firbca vprašava za ceno, še bolj naju zanima če bi lahko kampirala na vrtu. Mladi šef takoj postavi "turistične" cene, ne zna angleško, a ima ob sebi prijatelja Amina, ki pa je njegovo nasprotje, zna nekaj angleško in nama pomaga zbijati ceno. Postaviva šotor na vrtu ob hotelu, mladi šef nama presenetljivo vneto pomaga, vendar Amin še ni rekel zadnje. Prepričuje naju, da je ponoči mraz, zbija ceno sobe, a mladi šef ne popušča kaj dosti. Nama je zunaj povsem všeč a na koncu naju Amin odločno pošlje v sobo, češ da bo plačal on. Pravkar postavljen šotor razdremo in znosimo vso prtljago v sobo, motor pa parkiramo na varnem prostorčku za hotelom.
Ne razumeva najbolje položaj Amina tu v hotelu, saj nama streže, sprejema klice v recepciji, obenem pa nama razlaga, da je tu le na počitnicah in da so to njegovi prijatelji. Amin nama naslednji dan razkaže znamenitosti tega najstarejšega iranskega mesta, nama pred odhodom postreže s kosilom in prinese še vrečko polno sokov in sladkarij za popotnico. Nasprotje med skrajno prijaznim Aminom in njegovimi "čudnimi", čeprav ne neprijaznimi, prijatelji, se zares poglobi, ko v 250 kilometrov oddaljenem Perzepolisu ugotoviva, da so naju premeteno okradli. Na "varnem" dvorišču hotela je nekdo izpraznil kovček z orodjem in deli, izmaknil dežni kombinezon, vrv in vse zaprl nazaj, tako da na zunaj ni bilo nič opaziti. Ko zreva v izpraznjene kovčke in se zaveva, da nekaterih stvari enostavno tu ne bo mogoče dobiti, naju preplavi razočaranje in jeza. Sledi nekaj telefonskih pogovorov z Aminom in s pomočjo starejšega vodiča, ki zna angleško, sprožimo iskanje izginulih stvari. Žal neuspešno.
Z grenkim priokusom nadaljujeva pot v Shiraz, kjer naslednje dva dni skušava nabrati vsaj najnujnejše. Zatrjevanje ljudi iz Perzepolisa, da bova tu dobila skoraj vse in da vsi govorijo angleško, je seveda le utvara. Dobiva le osnovno kitajsko robo, kaj bolj specifičnega tu seveda ni za dobiti. Še do tega se prebijeva s pomočjo risanja in kriljenja, ker o kakšni angleščini ni ne duha ne sluha. Zanimivo, še preden se prav prebijeva v sam center Shiraza, trčiva v Toma in njegovega prijatelja Avstralca Grusa, ki potuje z njim. V trenutnem razpoloženju sva neskončno vesela srečanja znanih obrazov.
Čas naju že preganja, saj se najina viza počasi izteka. Kreneva naprej in nekaj km iz Shiraza, ob kavici in prekrasnem razgledu na ogromno slano jezero, premlevava možnosti za naprej. Kljub močni želji, da bi šla čez Pakistan, nama misel na potovanje čez območje, ki si še ni opomoglo od naravne nesreče, ni všeč. Poleg tega so ceste v Pakistanu zelo slabe, midva pa sva sedaj brez nekaj morda pomembnih delov. Tako na naslednjem križišču ne kreneva proti Kermanu, pač pa slediva Tomu v Bandar Abbas. Pokrajina je pusta, nekoliko hribovita, a večinoma ravninska in obdelana in ko se dan prevesi v večer še zmeraj ne najdeva prostorčka za kampiranje. Odpeljeva se do mesta Dabar, da bi poiskala mestni park in prespala tam. Ko se prebijava skozi množico vozil, naju poleg vseh ostalih iz nekega avta vneto pozdravlja starejši možakar, saj sva v tem neturističnem območju spet prava atrakcija. Ker ravno obstanemo na semaforju, vprašava za park in takoj se ponudi, da naju bo vodil. No ja, vmes si premisli in naju odpelje kar k sebi domov. Sprejmejo naju skrajno prijazno in spoznava veliko družino, ki ima v lasti velik nasad pomaranč; nihče ne zna nič angleško in posebna izkušnja se je pogovarjati samo z nekaj osnovnimi besedami, kretnjami, risanjem in kriljenjem. Še posebej se prikupiva starejšemu sinu, ki bi naju najraje zadržal in ko naju naslednje jutro pospremijo ven iz mesta, nama "zabiča" da se morava vrniti.
Malo pred Bandar Abbasom cesto zapira manjše hribovje, skozi katerega je speljan tunel. Znajdeva se v komaj premikajoči strnjeni koloni tovornjakov in ozek, nerazsvetljen tunel je kot razgreta plinska celica polna gostega dima. Ne veva dolžine tunela, dihanje postaja vse težje in težje, pekoč občutek v grlu in neznosna vročina nama požene strah v kosti. Izkoristiva vsako vrzel v koloni in prehitevava kot nora. Prebijeva se skozi, morda s precejšnjo srečo, saj nama brez prehitevanja mogoče niti ne bi uspelo.
Bandar Abbas, veliko pristaniško mesto, naju pričaka z ogromno smrdečo industrijsko cono, ki se začne že kilometre pred mestom. Tudi samo mesto je umazano, nabito s prometom in zatohlim ozračjem, ne ravno želena destinacija. Srečamo se s Tomom in Grusom in naredimo plan za naslednji dan, ko naj bi natovorili kontejner.
Začnemo ob 7.30, se odpeljemo na en konec mesta da bi uredili dovoljenje za vstop v pristanišče, vendar izdajo dovoljenje samo za dva – Toma in Grusa, z razlago, da za en avto niso potrebni štirje. Pojasnilo, da sva midva s svojim motorjem, ne pomaga nič. Nato se odpeljemo na popolnoma drug konec 20 km iz mesta v pristanišče, kjer se še do 14h borimo z birokracijo. Sami vmes skujemo plan in stvari se lotimo po svoje.
V pristanišče se odpelje Tom na mojem motorju, sam pa zamenjam Grusa za volanom ivecota. Odpeljeva se še mimo dveh pisarn, do kontejnerja. Čas ni ravno na najini strani, na kombiju pa je potrebno odmontirati prtljažnik, zadnji nosilec, kjer Tom vozi motor in kolo ter ga nekako znižati, saj je previsok. Ko vse odmontirava, najprej spredaj spustiva gume, pa je še previsok. Viličar naloži zadnji konec, da lahko odmontirava še zadnja kolesa in potem sicer precej na silo, le nekako gre. Za nameček na ivecotu odpove še volan, spusti olje in potem še nekaj poči, tako da se ne ga da obračati. Kako ga bomo spravili ven in kako se lotiti popravila, se ne sprašujeva. Tu sedaj ni časa pogledati, kaj je narobe, le da je noter in kontejner zapečaten. Vsem se namreč naenkrat mudi, ker je konec delavnika že zdavnaj mimo, Tom in Grus pa imata zvečer let za Teheran.
Midva z Grusom medtem sediva na majhni travnati zaplati pred vhodom v pristanišče, čas si krajšava z obujanjem spominov na avstralske lepote, grizljanjem bučnih semen, ki nama jih podari nek mimoidoči in pripovedovanjem vsak svoje zgodbe. Pojma nimava kaj se dogaja v pristanišču, toda ne podvomiva da se Tom in Zoran ne bi znašla v svojem poslu. Ko se že skoraj v mraku le prikažeta z dobro novico, se spakiramo v taksi in odpeljemo proti letališču. Midva izstopiva v centru in upava, da Tom in Grus še ujameta letalo. Tudi midva sva že malo v časovni stiski, saj bi rada ujela nočni avtobus za Shiraz. Na srečo vozovnico še dobiva in tako se vsaj nekoliko umirjena odpraviva v internet cafe, da rezervirava še letalsko karto Shiraz – Bombay, ki jo dobiva za zelo ugodno ceno nekaj čez 100 eur z Air Arabia. Vmes ugotoviva, da sva v zmedi in hitenju, v prtljažniku taxi-ja pozabila najino dragoceno igračo – fotoaparat. Zdaj je prepuščen v Grus-ovo varstvo da naredi kakšno fotko, preden se spet srečamo nekje v Indiji. Nato skušava na osrednjem rondoju brzečih avtomobilov ustaviti taksi do avtobusne postaje, ko se ob nama znajde simpatično dekle in vpraša, če lahko pomaga. Razloživa ji kam greva in že čez nekaj trenutkov vsi trije sedimo v taxi-ju in klepetamo, kolikor nam znanje jezikov dopušča. Naenkrat nama dekle, Souri, ponudi naj prideva k njima z možem in nadaljujeva pot naslednji dan. Malo se obotavljava, nato pa sprejmeva njeno toplo povabilo, saj sva utrujena, poleg tega imava do leta za Indijo še nekaj dni časa. Doma, v prijetno domače urejenem stanovanju v 7. nadstropju stolpnice, nas pričaka mož Milad in kmalu se nam pridruži še njegov brat ter nekaj prijateljev. V resnično prijetnem in sproščenem vzdušju preživimo enega najinih najlepših in najbolj sproščenih večerov v Iranu, ob okusni hrani, klepetanju, igranju kitare, petju, plesu in zabavi.
Noč je kratka, saj zjutraj zgodaj vstanemo, da bi obiskali bližnji otok Hormoz, do katerega je slabe pol ure vožnje s čolnom-gliserjem. Ogledamo si ostanke mogočne portugalske trdnjave, zgrajene pred 500 leti, ki je služila za obrambo pred napadalci. Malo se še zapeljemo po otočku s 7000 prebivalci, kopanju pa se kljub vročini in sopari, ki vlada zunaj in prijetni temperaturi morja, seveda odpovemo. Cel dan se še ukvarjajo z nama in ko naju zvečer celotna družba pospremi na avtobusno postajo, nama je kar težko pri srcu; njihova nevsiljiva in pristna gostoljubnost nama bo za vedno ostala v spominu.
Shiraz naju pričaka z že znanimi ulicami, truščem in od povsod letečimi: "hello mister, how are you." Še zadnjo noč preživiva tukaj, jutri ob tem času bova že v Indiji. Malo se nama toži po modri gazeli in Pakistanu, malo naju je strah indijske natrpanosti in umazanije, toda kot bi rekli Iranci: inšalah :).