Še nekaj km naju loči do Ghazor Khana, vasice, ki leži pod gradom Alamut. Tu najdeva hotel Koosaran, ki je nekaj med hostlom in planinskim domom, kjer se ustavi večina popotnikov, ki pride sem. Pravzaprav je to samo preprosto urejena soba v prizidku hiše prijazne družinice. Razpakirava in se sprehodiva nekaj 100 m do poti na grad. Po strmih stopnicah se vzpneva na ruševine mogočnega gradu, ki ima res impozantno lego na vrhu klifne stene. Na vse strani prepad. Obnavljava zgodbo iz knjige Alamut in si skušava predstavljati, kako je zgledalo nekoč. Obiskovalcev je kar veliko, saj je petek, ki je v Iranu dela prost dan in takrat ljudje zelo radi gredo v naravo na piknike ali na obisk zgodovinskih znamenitosti. Seveda kot tujca izstopava in vsi naju radovedno gledajo in pozdravljajo. Ustavi naju možakar, ki zna angleško in nekaj časa klepetamo. Pristopi še njegov prijatelj g. Ali in naju povabi k sebi domov v Ghazvin. Odvrneva, da bova prespala tukaj in da se mogoče oglasiva jutri; pusti nama telefonsko številko. Ne vzameva ga preveč resno, toda nočeva ga užaliti.
Zvečer nas preseneti nevihta, dežja je bolj malo, zato pa piha močan veter. Še dobro da nisva v šotoru. Cela vasica nenadoma ostane brez elektrike in preostanek večera preživiva ob petrolejki. Jutro je še zmeraj oblačno in nič ne kaže da se bo razjasnilo. Spakirava in se odpeljeva nazaj v dolino proti Ghazvinu. Ves čas hoče po malem deževati, toda imava kar srečo in jo odneseva suha. Malo pred mestom pokličeva g. Alija, saj vreme ni najbolj primerno za nadaljevanje vožnje. Takoj se naju spomni in čez pol ure sva že na dogovorjenem mestu, kamor pride po naju njegov sin. Odpelje naju domov, kjer nas pričaka žena Mahdi. Kasneje se pridruži še hčerka in čakanje na g. Alija, da se vrne iz službe, si krajšamo s klepetanjem. Izobražena in po obnašanju zahodnjaška družina so, nobenega zakrivanja doma in nobenega ločevanja med moškimi in ženskami. Mahdi pripravi res okusno kosilo, same iranske jedi, nato pa se z g. Alijem odpravimo na ogled Ghazvina. Enkraten vodič je, vse informacije stresa iz mezinca. Zanimivo, tokrat doživiva Ghazvin na drugačen način, zdi se kot da ne bi bila v istem mestu kot nekaj dni nazaj.
Pot naju vodi naprej, skozi Teheran proti jugu. Skozi Teheran pomeni kakih 60 km v divjem ritmu brzečih Teherancev. Hotela sva na jug, vse večje ceste pa so speljane vzhod-zahod. Vmes pa seveda polno enosmernih cest, ki pa niti niso takšna ovira, saj sva kot večina Iranskih motoristov, to večkrat spregledala. Po kakih dveh urah se nama je le uspelo prebiti ven proti jugu in adrenalin je kaj kmalu zamenjala utrujenost. Šotorček sva postavila nekaj sto metrov stran od ceste za mali hribček v povsem puščavski pokrajini, le da so bile sipine bolj zbite, kot nekakšno posušeno blato. Že zvečer se je pooblačilo, ponoči pa se je dvignil močan veter, tako da sva imela zjutraj pesek povsod.
Do Kashana se dolgočasiva skozi ravnine in barvite hribčke. V mestu začneva iskati hotel, pravzaprav guest house, za katerega veva, da je poceni, pa je zaseden. Odločiva se najti park, kjer tudi Iranci kampirajo, kar nama s pomočjo karte, ki je sicer v grabljicah in pomočjo dveh mladeničev kmalu tudi uspe. Malo je drugače, ker je park od parkirišča ločen s kanalom in betonom, kljub temu se utaboriva. Kmalu se začnejo nabirati tudi domačini. Takoj nama skušajo pomagati spravit motor v park, no na koncu ga stlačiva na visoki pločnik in prikleneva na drevo. Saj ne veva ali jih je res strah za motor ali pa bi samo radi pomagali, četudi ni potrebno.
Kot veliko drugih mest v Iranu, se tudi pred Esfehanom začnejo vrstiti neprekinjena naselja in objekti že 15 km pred mestom. Samo mesto je ogromno, zato kar nekaj časa iščeva hotel ali park, kjer bi se utaborila. Kmalu srečava Alija, ki dela v turistični agenciji, koder sva spraševala za pot. Najprej, ker se ne razumemo najbolje, nama hoče prodati letalsko karto za Slovenijo. Potem se le sporazumemo, se ponudi da naju vodi do parka, takoj za tem pa naju povabi kar k sebi domov. Zvečer se znajdeva ob odlični večerji skupaj s prijetno družinico in kramljamo v polomljeni angleščini. Tu so družine zelo povezane med seboj in že prvi večer spoznava širši krog družine, tako da komaj slediva kdo je kdo. Do konca večerje sva povabljena še k drugim in tako naslednjo noč preživiva pri Alijevi sestri in njenem možu Rezi, ki nama v svoji štirinadstropni hiši, odstopita eno od stanovanj. Ker je naslednji dan petek, sva prisotna na številčnem večernem Iranskem party-ju. Vse skupaj se je dogajalo v enem od Rezinih stanovanj, Ženske na eni strani in moški na drugi. Začnemo s čajem, sadjem in vsesplošno debato. Temu je sledila požrtija, nato pa so moški odšli nadstropje nižje na posebne efekte, ženske pa so razživele in razkokodakale ob pospravljanju ostankov. Naslednji dan smo se v manjšem številu dobili na enem od vrtov gospoda Reze. Tokrat je vzdušje bolj sproščeno, vsi skupaj sedimo ob ognju in čaju in debata postane v mešani družbi mnogo bolj raznolika in zabavna.
Po taki prijetni izkušnji, se naslednji dan kar stežka posloviva od Alijeve družine, vendar pot je še dolga zato kreneva naprej. V Toudeshk-u poiščeva gospoda Mohameda, za katerega sva imela informacijo, da nudi prenočišča in ture v puščavo. Menda je tudi zelo prijeten sogovornik poln zgodb, vendar ga žal ni tu. Sprejme naju brat Reza, ki pa je zelo mrk in redkobeseden. Kljub temu se odločiva za obisk puščave in prespiva eno noč. Izkušnja je nekako čudna, nikakor ne razčistimo okoli cene, naslednji dan pa naju Reza šokira s končno vsoto. Nekako se le dogovoriva za bolj sprejemljiv znesek, kljub temu odideva z grenkim priokusom.
V Toudeshk-u sva srečala tudi avstralca Joseph-a, ki nama je priporočil obisk zaratustrskega templja Čakčak, ki je stisnjen ob izvir pod visoko steno, v hribu sredi puščave, blizu Yazda. Zadeva je stara pet let, zgradbe so nove, je pa lepa okolica in menda ta tempelj vsako leto poleti za nekaj dni obišče 15000 ljudi, pripadnikov te vere. Prespiva pod steno, zvečer nama prijazen možakar, prodajalec vstopnic, prinese lubenico, obišče naju še lisička, tečne muhe v neskončnem številu pa gredo k sreči spat.
Ja, na eni strani prišparaš, ko te prijazno gostijo, na drugi te pa oberejo, tako da je zadeva nekako izravnana. Morata pač tako gledati na stvar in ne imeti grenkega priokusa, vsak se pač bori za svoje preživetje - vidva sta na potovanju, da uživata, oni pa morajo tam preživeti.
OdgovoriIzbrišimama
Wejla T+Z! Ma zgodbe so vse lepše in pokrajina čarobna... Uživajta še naprej in se že veselim novih prigod! Srečno! TinaŽ
OdgovoriIzbrišiIncredible photos and story. Hope you meet up with the Crazy Cloggies (Els and Merijn). Take care and keep posting.
OdgovoriIzbrišiLove David, Juliet, George and animals
... zelo, zelo lepo...čarobno... ampak te vajine prigode brat v službi, je pa grozljivo. UŽIVAJTA!
OdgovoriIzbrišiAsta